DZIAŁANIA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA - PODSUMOWANIE SEMESTRU I
Na początku października dzieci z grup: III, IV, V uczestniczyły w warsztatach literacko-plastycznych prowadzonych przez autorkę książek dla dzieci – panią Joannę Krzyżanek. Spotkania te były pięknym zwieńczeniem realizowanego przez nas dwuletniego programu „Wychowanie do wolontariatu – Wolontariat Małego Krasnala”, w którym punktem wyjścia do różnego rodzaju aktywności były fragmenty książki „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” wspomnianej wyżej autorki.
14 października 2024r. dzieci z najstarszej grupy wybrały się do Filii 55 Biblioteki Raczyńskich na os. Zwycięstwa. Celem wyjścia było rozbudzenie dziecięcych zainteresowań czytelniczych. Borodzieje dowiedziały się od pani bibliotekarki, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki (poznały jego prawa i obowiązki). Następnie z wielkim zainteresowaniem wysłuchały książki pt.: „O Wilku, który wypadł z książki”. Na koniec wykonały papierowe opaski na rękę z wizerunkiem tytułowego Wilka.
Czytanie łączy pokolenia! – przekonaliśmy się o tym podczas listopadowego spotkania z Paniami Seniorkami z „Klubu Winogrady”, które odwiedziły „Świat Krasnali”, by włączyć się w akcję głośnego czytania dzieciom. To pełne ciepła spotkanie przyniosło wiele radości zarówno jego młodszym, jak i starszym uczestnikom.
Na początku listopada został rozstrzygnięty rodzinny konkurs czytelniczo-plastyczny „ULUBIONY KSIĄŻKOWY BOHATER BAJKOWY”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz stwarzanie okazji do wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym.
Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowym dyplomem oraz nagrodą książkową. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne, książeczkowe upominki.
Nagrody zakupiono z dofinansowania otrzymanego w ramach NPRCz.
W listopadzie i grudniu dzieci z poszczególnych grup miały okazję wypożyczyć do domu wybrane książki (zakupione przez przedszkole w ramach NPRCz). Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych Krasnali. Była też okazją do rozmów i szukania odpowiedzi na pytania: „Jak szanować książki?” i „Dlaczego trzeba o nie dbać?”.
Grudniowym spotkaniom w grupach towarzyszył w tym roku wyjątkowy nastrój. Wszystko to za sprawą magicznej, drewnianej skrzynki, za pomocą której nauczycielki snuły piękne, świąteczne opowieści. Tym samym zapoznawały dzieci i rodziców
z Teatrem Kamishibai (nazywanym też „papierowym teatrem”, czy „teatrem obrazkowym”).
Pod koniec grudnia w holu naszego przedszkola pojawił się „Kącik wędrującej książki”, dzięki któremu Krasnale mogą wymieniać się książkami przyniesionymi z domu. Inicjatywa ta dostarcza naszym przedszkolakom dużo radości i uczy właściwych postaw.
W połowie stycznia dzieci z gr. III i V wybrały się do biblioteki działającej w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 65. Miały tam okazję uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych, których celem było rozwijanie dziecięcych zainteresowań czytelniczych oraz zapoznanie z zasadami funkcjonowania bibliotek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy w pierwszym semestrze włączyli się w akcję głośnego czytania dzieciom w naszym przedszkolu. Zachęcamy kolejne osoby do składania czytelniczych wizyt w grupach swoich pociech.